ورود اعضاء   ورود مهمان
به سایت رسمی اتحادیه عکاسان و فیلمبرداران تهران خوش آمدید

یادداشت هفته : چرا جواز کسب عکاسی مهم است !!!

مورخه 1397/10/22       کد 189

 

    


یادداشت هفته :

 چرا جواز کسب عکاسی مهم است !!!

  قبل از انجام هرگونه سفارش و یا تنظیم قرارداد خدمات عکس و فیلم برای مراسم خود جواز کسب طرف مقابل را بررسی کنید. ممکن است بعداً ضررهای جبران ناپذیری را متحمل شوید.

 

در جامعه ما کم وبیش فضای پیشرفت و راه اندازی کسب و کارهای جدید و متفاوت سرعت گرفته است در این شرایط ،جوانان باهوش و تحصیل کرده که به قوانین کسب و کار آشنایی داشته و برای فعالیت‌های کسبی خود مجوزهای لازم را اخذ و بسیار قانونمند فعالیت می کنند ، با ایده های خلاقانه تبلیغاتی ، کسب و کار خود را تبلیغ و گسترش می دهند ، در این بین افرادی نیز وجود دارند که با ظاهری موجه و گاهاً تحصیلکرده ، آگاهانه و بدون داشتن هیچ گونه تحصیلات آکادمیک و یا تخصصی در حیطه خدمات عکس و فیلم وارد میشوند ، افرادی که برای فرار از نظارت های قانونی در عملکرد کسبی خود از هیچ سازمان و نهادی مجوزی نمی گیرند تا از خود خط و نشانی به جا نگذارند و راه را برای عدم برخورد قانونی و فرار مالیاتی فراهم نمایند.

این افراد در تبلیغات  کسب و کار  خود بطور هدفمند برای قشر های خاص و یا عموم مردم  برنامه ریزی تبلیغاتی انجام می دهند و با انواع تبلیغات نامتعارف، غیر اخلاقی و عرفی در جامعه و مغایر با قوانین کشور مشتری ها را اغفال و جذب می کنند.

 تبلیغات درکشور ما برای صنف خدمات عکس و فیلم  بر اساس قوانین کشوری و داشتن جواز کسب فعالیت ، بطور یکسان با رعایت اصول اخلاقی  و حرفه ای ، اجتماعی و شرعی است .

متاسفانه  فضای تبلیغاتی که بطور یکسان طبق قوانین کسبی برای واحد های مجاز و دارای پروانه کسب با افراد بدون مجوز اختصاص یافته ، دارای عدم توازن و بصورت نابرابری به نفع واحد های بدون جواز قرار دارد  و این در حالیست که طبق قوانین صنفی تبلیغات کسب و کار فقط  باید توسط واحدهای جواز دار صورت پذیرد.

تبلیغات افراد فاقد مجوز در فضای مجازی ، صفحات اجتماعی ، کانال ها و وبسایت ها با نمونه ای از فیلم و عکسهای دختران و پسران مدلینگ ایرانی و خارجی و گاهی در مواردی عروس و داماد های ایرانی ( حال با اطلاع آنها یا بدون اطلاع آنها ) گوی سبقت را از تبلیغات پاک واحد های جواز دار در این صنف  گرفته و اقدام به جذب مشتری میکنند.

تبلیغاتی که هیچگونه نظارتی از طریق ارگانهای و سازمان های مربوطه که متعهد به برخورد و جلوگیری از اینگونه تبلیغات می باشند نیست و یا اگر ارگان و یا سازمانی مسئولیت این امر را دارد عزمی جدی برای برخورد با آنها از سوی این سازمان های نیست  .
 
وقتی عروس و داماد ها با تبلیغات نا متعارف به دفتر این افراد برای تنظیم قرارداد وارد می شوند انگار وارد یک دفتر شیک در اروپا شده اند و با دیدن نمونه کارهای تجملاتی و فضای لاکچری ، عکس های نصب شده ، پوشش پرسنل خانم و برخورد مدیر دفتر به راحتی جذب می شوند .

در مواردی این نوع تجمل گرایی غیر ضرروی  با قیمت های خارج از قیمت واقعی منجر به تنظیم قرارداد می گردد و در نهایت در اکثر موارد به بروز اختلاف های شدیدی بین زوجین در هزینه های مراسم و تعهدات مالی داماد در مورد خدمات عکس و فیلم در بعد از ازدواج  می شود

از جمله موارد دیگر خراب کردن عکس و فیلم و پاک شدن عمدی و یا غیر عمدی عکس و فیلم مراسم ، نمایش عکس و فیلم زوجین به مشترهای دیگر، افزایش مبالغ قرارداد اولیه بدون دلیل خاص ، تحمیل خدمات اضافه به مشتری و.... از جمله موارد اختلاف و شکایت زوجین است.

اکثر شکایات مردمی وارده به اتحادیه برگفته از شکایت از واحد های بدون جواز کسب است . عروس و داماد های که بدون بررسی جواز کسب طرف قرارداد خدمات عکس و فیلم خود را با این دفاتر منعقد می کنند .

شکایاتی که بواسطه عدم تعهد واحد های بدون جواز، به اتحادیه  در اکثر موارد بدون نتیجه به دادسرا و دادگاهها جهت پیگیری ارجاع می شوند و زوج های جوان را در ابتدای زندگی درگیر پله های دادگاهها و در مواردی بروز اختلافات خانوادگی در این امر می نماید .

زوجین عزیز :
« دقت کنید قبل از تنظیم هر نوع قرارداد خدمات عکس و فیلم مجوز طرف قرارداد خود را بررسی کنید وبا عدم اعتماد به واحد های فاقد مجوز از بروز مشکلات و ضررهای جبران ناپذیر بعدی جلوگیری نماید.»


نگارش ، پیام قلی زاده
روابط عمومی اتحادیه عکاسان و فیلمبرداران تهران

#روابط_عمومی_اتحادیه
@Eakasan

 

مطالب مرتبط :

----------------------------------

ممنوعیت عکسبرداری پرسنلی و اداری در مدارس شهر تهران

هشدار: تبلیغات نامتعارف درفضای مجازی منجر به پلمپ واحد صنفی میگردد

ممنوعیت صدور پروانه کسب برای فعالان مستقر در ساختمان های مسکونی

رعایت نرخنامه عکس پرسنلی

 

 


جواز کسب عکاسی پروانه کسب عکاسی و فیلمبرداری اتحادیه عکاسان تهران هشدار اتحادیه یادداشت هفته تبلیغات در فضای مجازی تبلیغات نامتعارف مدلینگ عروس و داماد عکس عروس عکس عروسی مراسم عروسی خدمات عکس و فیلم عروسی شکایت از عکاسی